Przypadki wścieklizny na terenie województwa mazowieckiego!

Data: 12.01.2022 r., godz. 09.32    357
W ostatnich miesiącach niepokojąco rośnie liczba przypadków wścieklizny na terenie województwa mazowieckiego.

W ostatnich miesiącach niepokojąco rośnie liczba przypadków wścieklizny na terenie województwa mazowieckiego. Dotychczas wykryto 102 przypadki tej groźnej, zakaźniej choroby, nie tylko u zwierząt wolno żyjących m.in.: lisów, saren, nietoperzy, ale również u zwierząt domowych np. kotów. Stąd istnieje potrzeba pilnych działań informacyjnych. W ciągu ostatnich miesięcy wirus rozprzestrzenił się w 9 powiatach województwa mazowieckiego i wciąż odnotowywane są nowe przypadki.

Na początku 2022 roku Wojewoda Mazowiecki i Mazowiecki Kurator Oświaty planują przeprowadzenie akcji edukacyjnej wśród dzieci i młodzieży o zagrożeniach dla zdrowia i życia człowieka, wynikających z rozprzestrzenienia się w województwie mazowieckim wirusa wścieklizny u zwierząt.

Szczegółowe informacje o aktualnej sytuacji epizootycznej, związanej z potwierdzonymi przypadkami wścieklizny u zwierząt wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego, znajdują się na stronie internetowej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, pod linkiem – https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/kolejne-przypadki-wscieklizny-u-lisow-wolno-zyjacych-na-terenie-wojewodztwa-mazowieckiego

 

Jednocześnie przypominamy, że w Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Wskazane są również szczepienia kotów. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt. Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

wscieklizna.jpg (139 KB)wscieklizna2.jpg (101 KB)

 

 

 

 

 

plakat-wścieklizna-1-scaled.jpg (195 KB)

 

https://www.nieporet.pl/komunikaty/przypadki-wscieklizny-na-terenie-wojewodztwa-mazowieckiego/ 

https://www.kuratorium.waw.pl/pl/informacje/aktualnosci/16209,List-Mazowieckiego-Wicekuratora-Oswiaty-do-dyrektorow-i-nauczycieli-dotyczacy-od.html